Czy odszkodowanie orzeczone przez sąd pracy, przewidziane za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jest wypłacane w kwocie brutto czy netto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2015 r.

PYTANIE

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem. Umowa była zawarta na czas nieokreślony, a okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy. Pracownik wniósł sprawę do sądu pracy przeciwko pracodawcy o uznanie wypowiedzenia za nieskuteczne (podczas próby wręczenie wypowiedzenia pracownik był chroniony zaświadczeniem o chorobie), bezzasadność, przywrócenie do pracy i odszkodowanie.

Czy zgodnie z prawem w przypadku wygranej sprawy należy się pracownikowi odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznych wynagrodzeń (umowny czas wypowiedzenia), czy tylko 3-miesięczne?

Czy odszkodowanie wypłacane jest w wysokości równoważnej kwocie wynagrodzenia brutto, czy netto?

Na przykład jeśli pracownik miał wynagrodzenie brutto 6000 zł, to czy odszkodowanie to iloczyn tej wartości, czy iloczyn kwoty netto, ok. 4500 zł?

Czy należy doliczyć do tego odsetki?

Jeśli tak od którego dnia powinno się je naliczyć?

Czy w przypadku uznania przez sąd pracy wypowiedzenia za nieskuteczne lub bezzasadne, pracownikowi należy się za okres od ukończenia okresu wypowiedzenia do dnia wyroku Sądu odszkodowanie?

Sprawa w sądzie pracy toczyła się 1,5 roku.

Czy za okres pozostawania bez pracy należy się pracownikowi odszkodowanie?

Czy w przypadku podjęcia w tym okresie pracy przez pracownika, ale za wynagrodzeniem niższym niż u pracodawcy, który zwolnił pracownika, należy się pracownikowi odszkodowanie w wysokości różnicy między wynagrodzeniem poprzednim a aktualnym wraz z odsetkami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX