Czy odsetki, których domaga się podatnik, może zapłacić pracownik organu podatkowego, którego błąd doprowadził do wniesienia odwołania przez podatnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W chwili obecnej (już po raz trzeci ) od dnia 04-04-2018 r. w SKO znajduje się stanowisko organu podatkowego będące odpowiedzią na kolejne odwołanie podatnika. Podatnik nadal wnosi o: wypłatę odsetek od "bezprawnie przetrzymywanej kwoty...". Organ odmawia oprocentowania nadpłaty, gdyż art. 78 § 3 O.p zawiera zamknięty katalog przypadków w jakich przysługuje oprocentowanie nadpłaty, a analizowany przypadek nie jest wymieniony w treści ww. artykułu O.p. U podstaw całej spornej sprawy leży błąd-niedopatrzenie człowieka (brak funkcji systemu komputerowego wskazującego konta na które zaksięgowano wpłaty na tytuł-brak wycofania tytułu z egzekucji). Urzędnik, który popełnił błąd chce dobrowolnie zapłacić odsetki, aby zakończyć sprawę. Organowi tego nie wolno. Nie może "wychodzić" poza zapisy ustawowe i zwrócić odsetek. Również podatnik w swoim ostatnim odwołaniu wnosi o "ostateczne rozstrzygnięcie niniejszej sprawy" i komentuje przewlekłość postępowania. Organ odwoławczy uchyla decyzje organu pierwszej instancji zarzucając błędy i luki proceduralne postępowania. Przypuszczamy, że SKO ponownie uchyli decyzję.

Czy można zastosować jakąś procedurę - rozwiązanie, aby zakończyć postępowanie w ten sposób, że to pracownik zapłaci odsetki, których domaga się podatnik? Jednocześnie nie chcemy, aby zwrot odsetek przez pracownika umożliwił podatnikowi żądanie z jego strony od organu rekompensaty za powstałą szkodę, co może spowodować na dalszym etapie niewspółmierne duże (w stosunku do nienależnie wyegzekwowanej w 2016 r. kwoty 182,10 zł.) koszty dla organu i konsekwencje służbowe dla pracownika. Sytuacja jest patowa. Przepisy nie określają postępowania w takiej sytuacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX