Czy odprowadzanie wód porefulacyjnych z pola refulacyjnego do wód stanowi szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w art. 34 pkt 13 pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2019 r.

PYTANIE

Czy odprowadzanie wód porefulacyjnych z pola refulacyjnego do wód stanowi szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w art. 34 pkt 13 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod.?

W celu utrzymania odpowiednich głębokości technicznych przy nabrzeżach portowych prowadzone są prace pogłębiarskie mające na celu usunięcie nadmiaru osadów zgromadzonych na dnie. Wydobyty urobek w postaci mieszaniny wody i gruntu o różnym stopniu uwodnienia deponowany jest na polach refulacyjnych, gdzie podlega samoistnej sedymentacji. Podczas tego procesu powstają wody porefulacyjne, które bez zmiany ich charakteru, bez poddania ich obróbce i bez oczyszczenia w urządzeniach oczyszczających są wprowadzane z powrotem do środowiska. Stosowane technologie wydobywania i transportu osadów dennych uniemożliwią odseparowanie wody od osadów u źródła. Proces ten zachodzi na polu refulacyjnym, gdzie woda oddzielona w naturalnym procesie zawracana jest do środowiska w stanie nie gorszym niż została pobrana. Wody porefulacyjne wprowadzane do wód nie są w żaden sposób używane do celów gospodarczych ani przez podmioty prowadzące prace czerpalne, ani przez podmioty eksploatujące pola refulacyjne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX