Czy odprowadzanie wód deszczowych do ziemi rowów kolejowych i melioracyjnych jest zbieraniem wód opadowych w sposób zorganizowany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor planuje przebudowę trasy kolejowej, a w tym wykonanie pod torami kolejowymi i w ich sąsiedztwie systemu drenażu oraz rowów mających za zadanie przejęcie i odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych. We wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego przyjęto, że wykonanie urządzeń wodnych: drenażu i rowów służyć będzie odprowadzeniu wód opadowych, z tym że wody opadowe z torowiska będą spływać w sposób niezorganizowany do rowów oraz infiltrować do ziemi, trafiając na drenaż. Ciągi drenarskie w niektórych przypadkach zamieniają się na kanalizację deszczową, która dalej prowadzi wody do odbiornika, a czasami zakończone są wylotami; odbiornikami tych wód są rowy kolejowe, melioracyjne. Wydaje się, że nie można pominąć wprowadzania wód do ziemi infiltrujących z samego drenażu oraz trwałego obniżenia zwierciadła wody podziemnej. Wnioskodawca występuje o wydanie pozwolenia na zrzut wód deszczowych do ziemi rowów kolejowych i melioracyjnych.

Czy można zatem mówić tu o zbieraniu w sposób zorganizowany wód opadowych i wprowadzaniu (zrzucie) tych wód do ziemi zgodnie z zapisami ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX