Czy odprowadzanie ścieków z projektowanej oczyszczalni, która należałaby do Polskiego Związku Wędkarskiego, należy traktować jako zwykłe, powszechne czy szczególne korzystanie z wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2011 r.

PYTANIE

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego będący stowarzyszeniem utrzymującym się ze składek chce wybudować oczyszczalnię przydomową na potrzeby własnego obiektu położonego przy jeziorze Drużno. Obiekt jest zlokalizowany na terenie zalewowym, a jezioro Drużno należy do Natury 2000. Z uwagi na teren zalewowy okręg PZW twierdzi, że nie może wybudować szamba i chciałby wykonać nowoczesną oczyszczalnię przydomową z odprowadzeniem ścieków do jeziora Drużno. Oczyszczalnia miałaby oczyszczać ścieki bytowe (ok. 1 m na dobę) wytwarzane przez 3 pracowników okręgu PZW i trzyosobową rodzinę mieszkającą w sąsiedztwie. Oczyszczalnia byłaby najnowocześniejsza z wylotem UV. W ramach przedsięwzięcia planuje się wykonanie również wylotu do jeziora Drużno.

Czy w przedmiotowym przypadku w ogóle dopuszczalne byłoby wprowadzanie ścieków oczyszczonych do jeziora wchodzącego w skład obszarów Natura 2000?

Jeśli tak, to czy odprowadzanie ścieków z projektowanej oczyszczalni, która należałaby do Polskiego Związku Wędkarskiego należy traktować jako zwykłe, powszechne czy szczególne korzystanie z wód?

Czy w przedmiotowej sytuacji okręg PZW powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie ścieków? Jaki organ jest właściwy do prowadzenia przedmiotowego postępowania (teren zalewowy) - starosta czy marszałek?

A może organ powinien odmówić decyzją pozwoleń na wprowadzanie ścieków do jeziora Drużno i na wykonanie wylotu i w oparciu o jaką podstawę prawną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX