Czy odprawa z tytułu zwolnienia oraz odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia podlegają ochronie przed potrąceniami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na koniec miesiąca pracownikowi będzie wypłacane: 1) odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia (w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia) i 2) odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia (za 2 m-ce). Pracownik posiada realizowane przez zakład pracy zajęcie komornicze niealimentacyjne. Komornik wszczął egzekucję wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwania do dokonywania potrąceń na mocy przepisów art. 881 i dalszych ustawy z 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 ze zm.) - dalej k.p.c. Jeżeli tak, to czy odprawa i odszkodowanie podlegają jednakowo ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy - wolna kwota od potrąceń?

Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia oraz odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia podlega zajęciu komorniczemu? 

Czy przy wypłacie odprawy i odszkodowania należy dokonać pracownikowi potrącenia zajęcia komorniczego? 

Jeżeli tak, to czy odprawa i odszkodowanie podlegają jednakowo ograniczeniom przewidzianym w kodeksie pracy - wolna kwota od potrąceń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX