Czy odpracowywanie zaległości czynszowych powinno być uwzględniane jako uzyskanie dochodu przy ustalaniu prawa do świadczenia z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Członek gospodarstwa domowego odpracowuje zaległości czynszowe i uzyskuje z tego tytułu redukcję zadłużenia określoną w wartościach pieniężnych. W gminie funkcjonuje program, w związku z którym zainteresowane osoby, na podstawie porozumień w sprawie odpracowania należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym za korzystanie z lokalu mieszkalnego, uzyskują redukcję zadłużenia w wysokości równoważnej świadczeniu rzeczowemu (10,00 zł redukcji zadłużenia za godzinę pracy).

Czy przedmiotowa redukcja zadłużenia nie stanowi dochodu zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy?

Wydaje się, że jest to wartość świadczenia w naturze, o której mowa w art. 8 ust. 4 pkt 4. Orzeczenia sądowe traktują o niezaliczaniu do dochodu obliczanego dla celów dodatku mieszkaniowego korzyści płynących z wykonania prac w celu zmniejszenia długu czynszowego (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 grudnia 2015 r.). Ich istotą, mimo innego obszaru prawa materialnego, jest fakt, że dochodem na użytek ustawy o dodatkach mieszkaniowych może być tylko przychód (ustawa o pomocy społecznej również posługuje się przedmiotowym pojęciem) oraz cel ustawy, którym jest wsparcie osób będących w trudnej sytuacji materialnej, których przez to nie stać na ponoszenie kosztów związanych z mieszkaniem, stanowiącym podstawową potrzebę (...). Ustawa o pomocy społecznej stanowi, że pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Cele obu ustaw są więc zbieżne. Zaliczanie do dochodu osób lub rodzin kwot stanowiących równowartość odpracowanego zadłużenia, wydaje się nieuzasadnionym zawyżaniem dochodów gospodarstw domowych, co miałoby istotny, negatywny dla gospodarstw domowych, wpływ na wysokość świadczeń przyznawanych na podstawie u.p.s., a nawet powodowałoby w niektórych przypadkach odmowę przyznania świadczeń.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX