Czy odpis na fundusz remontowy od lokali użytkowych stanowi koszt uzyskania przychodu? - OpenLEX

Czy odpis na fundusz remontowy od lokali użytkowych stanowi koszt uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 18 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2012 r.

PYTANIE

Spółdzielnia Mieszkaniowa administruje między innymi lokalami użytkowymi, do których ustanowiono własnościowe prawo do lokalu oraz lokalami w najmie. W świetle ostatnich interpretacji wszystkie lokale użytkowe nie są zaliczane do zasobów mieszkaniowych, a w związku z tym, przychody z tej działalności podlegają opodatkowaniu. Wątpliwości Spółdzielni dotyczą akumulacji środków na remonty.

Czy Spółdzielnia może naliczać fundusz remontowy od lokali użytkowych własnościowych (wszystkich, lub tylko tych usytuowanych w budynkach mieszkalnych)?

Czy odpis na ten fundusz będzie stanowił podatkowy koszt uzyskania przychodu?

Czy w przypadku lokali użytkowych wynajmowanych Spółdzielnia ma prawo naliczyć amortyzację i czy będzie ona stanowiła podatkowy koszt uzyskania przychodu?

Jak potraktować wydatki na docieplenie budynku - pawilonu użytkowego, w którym jeden lokal jest wynajmowany a drugi z własnościowym prawem do lokalu (od lokalu własnościowego naliczany jest fundusz remontowy)?

Ze względu na pojawiające się odmienne interpretacje w zakresie definicji zasobów mieszkaniowych, proszę o pomoc w rozwiązaniu przedstawionych problemów.

Czy odpis na fundusz remontowy od lokali własnych spółdzielni (tzn. np. lokale zarządu, lokale klubu osiedlowego) stanowi koszt podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?