Czy odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, kierując się literalnym brzmieniem przepisu art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka pobiera na dziecko świadczenie pielęgnacyjne. Dziecko ma 22 lata. Pierwotnie orzeczenie ważne było do 31.01.2024 r., ale ważność została ustawowo przedłużona do dnia 30.09.2024 r. i tak samo przedłużono prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W styczniu 2024 r. Pani złożyła odpowiedni wniosek i w dniu 14.03.2024 r. otrzymała nowe orzeczenie dla syna. Orzeczenie kwalifikowałoby do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach.

Mając na względzie powyższe, literalne brzmienie przepisu art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym wskazuje na to, że może być kontynuacja świadczenia, ale tylko jak złożono wniosek o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności. Tutaj do tego nie doszło, wniosek został złożony w styczniu 2024 r., a orzeczenie jest ważne do 30.09.2024.

W ocenie organu nie jest logiczna sytuacja, w której osoby, które złożyły wniosek o nowe orzeczenie po upływie ważności dotychczasowego otrzymają świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach, a osoby, które złożyły wniosek o nowe orzeczenie przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia otrzymają świadczenie na nowych zasadach albo wcale.

W powyższym przykładzie, czy organ powinien odmówić przyznania świadczenia kierując się literalnym brzmieniem przepisu art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym (syn ma ukończone 18 lat i nie przysługuje matce prawo do świadczenia na nowych zasadach), czy też powinien świadczenie przyznać, uznając, że art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym stosuje się także do osób, które złożyły wniosek o nowe orzeczenie przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia?

W tej sprawie organ nie może badać przesłanek na dzień 31 grudnia 2023 r., ponieważ wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony w styczniu 2024 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX