Czy odmówić dodatku, jeśli adres wskazany we wniosku o dodatek węglowy jest adresem, pod którym położony jest domek letniskowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Adres wskazany we wniosku o dodatek węglowy jest adresem, pod którym położony jest domek letniskowy, osoba wnosi zryczałtowaną opłatę roczną za gospodarowanie odpadami albo nie składała deklaracji, w bazie PESEL posiada inny adres zameldowania na pobyt stały (inne województwo), w deklaracji "śmieciowej" podała właśnie ten adres - również dla celów przesyłania nakazu podatkowego, również w deklaracji CEEB.

Czy odmówić wnioskowanego dodatku, czy przekazać jej wniosek do rozpoznania wg właściwości miejscowej do innego organu zajmującego się dodatkami węglowymi (właściwego ze względu na ustalony inny adres)?

Osoba oczywiście oświadcza, że pod adresem wskazanym we wniosku o dodatek węglowy, mieszka i tam jest jej centrum życiowe (domek jest opalany węglem, a mieszka w większym mieście, gdzie zapewne korzysta z ogrzewania miejskiego).

Dodatkowa treść pytania:

W pytaniu podano, że zasadniczo ustalono, że osoba nie mieszka pod adresem, pod którym jest domek letniskowy - wymieniono okoliczności, na podstawie których to stwierdzono. Wezwano osobę do złożenia oświadczenia, w którym ta nadal twierdzi, że mieszka w domku letniskowym, choć przeczą temu dane adresowe podane w urzędzie gminy dla celów podatkowych, itp.

Problem poruszony w pytaniu jest taki: czy w sytuacji, gdy osoba nie mieszka pod adresem wskazanym we wniosku i z ustaleń wynika, że mieszka na terenie innej gminy, to należy odmówić prawa do dodatku węglowego, czy przekazać wniosek według właściwości do innej gminy?

Proszę o przeanalizowanie odpowiedzi pod kątem możliwości/konieczności zastosowania art. 65 § 1 k.p.a. w opisywanej sytuacji (skoro ustawa o dodatku węglowym w sprawach nieuregulowanych odwołuje się do k.p.a.) oraz konsekwencjach wydania decyzji odmownej zamiast przekazania sprawy wg właściwości, tj. nieważności decyzji jako wydanej z naruszeniem przepisów o właściwości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX