Czy odliczeniu od dochodu podlega zarówno kwota alimentów zasądzona wyrokiem, jak i kwota alimentów płacona dobrowolnie przez osobę zobowiązaną do alimentacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej płaci alimenty na dziecko.

Płaci je jednak w ww. większej kwocie, aniżeli wskazuje na to wyrok sądu, robi to dobrowolnie. Wpłat dokonuje przelewem, co potwierdza wysokość alimentów.

Czy w takiej sytuacji można uznać wyższą kwotę, której dokonuje na rzecz dziecka jako wysokość alimentów i pomniejszyć jej dochód zgodnie z ustawą o pomocy społecznej przy rozpatrywaniu wniosku o zastosowanie ulgi na odstąpienie i umorzenie opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej?

Czy odliczyć jej tylko wysokość alimentów wskazaną w wyroku?

Ponadto, czy jeśli rodzic nie ma zasądzonych alimentów na rzecz dziecka w pieczy zastępczej, a dokonuje ich dobrowolnie, co potwierdza, np. rodzina zastępcza i dowody wpłat, to czy w takim przypadku, o takie alimenty można pomniejszać wysokość dochodu rodzica oraz czy dyrektor PCPR po upływie roku przebywania dziecka w pieczy musi występować do sądu zgodnie z art. 38 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX