Czy odbiorca śmieci powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie wyposażenie techniczne w celu wyeliminowania ręcznych prac transportowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2018 r.

PYTANIE

PINB udzielił pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z pomieszczeniem śmietnika na poziomie hali garażowej. Kluczowe dla zagadnienia jest, że budynek został wybudowany i przyjęty do użytkowania zgodnie z zatwierdzonym pozwoleniem na budowę, które zostało wydane w 2016 r., podczas gdy obowiązywały przepisy ówczesnego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. (możliwe było lokalizowanie śmietników w pomieszczeniu na poziomie hali garażowej). W między czasie zmieniły się przepisy r.w.t oraz przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 14.03.2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym - dalej r.b.h.p.r.p.t. (par. 21 ust. 3 r.b.h.p.r.p.t.). Mianowicie obecnie niedopuszczalne jest ręczne przemieszczanie ładunków na wózkach po terenie o nachyleniu większym niż 8% oraz na odległość większą niż 200 m. Przy czym par. 2 i 3 r.b.h.p.r.p.t. stanowi, że to pracodawca jest obowiązany stosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do wyeliminowania ręcznych prac transportowych (wciągarki, wyciągarki). Wyjazd z hali garażowej, gdzie znajduje się pomieszczenie śmietnika, ma zadaszoną pochylnię o nachyleniu 18%, co jest zgodne z par. 70 r.w.t i zatwierdzonym projektem - dopuszczalna była lokalizacja SM na poziomie hali garażowej. Odbiorca ma zapewniony dostęp do pomieszczenia SM poprzez swój komplet kluczy do tego pomieszczenia. Na poziomie zagospodarowania terenu nie ma możliwości ustawienia wiaty śmietnikowej zgodnie z przepisami. Obecnie odbiorca śmieci odmawia ich odbioru z poziomu SM w hali garażowej powołując się na przepis par. 21 ust. 3 r.b.h.p.r.p.t.

Czy odbiorca śmieci ma prawo w tej sytuacji odmówić ich odbioru?

Czy powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie wyposażenie techniczne w celu wyeliminowania ręcznych prac transportowych?

Czy PINB posiada w tej sytuacji jakiekolwiek kompetencje do podjęcia działań?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX