Czy od mundurów górniczych dofinansowanych przez zakład dla pracowników (górników) istnieje podstawa do pobrania zaliczki na podatek dochodowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy od mundurów górniczych dofinansowanych przez zakład dla pracowników (górników) istnieje podstawa do pobrania zaliczki na podatek dochodowy?

Ustawa o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych- mówi, że osoby posiadające służbowy mundur górniczy są upoważnione do noszenia go podczas wykonywania czynności służbowych. Natomiast zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku zwolniona jest wartość ubioru służbowego (umundurowanie), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika lub ekwiwalentu za ten ubiór.

Jak należy traktować używanie munduru górniczego, jeżeli pracownik nosi go tylko w dni uroczyste (np. Dniu Górnika) lub w dni okolicznościowe (np. święta państwowe, pogrzeby itd.)?

Czy od części sfinansowanej przez zakład pracy należy naliczyć VAT (z faktury zakupu został odliczony VAT naliczony w części przypadającej na zakład pracy)?

Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy spółka sfinansuje zakup munduru w 67%, a 37% kosztu pokryje pracownik?

Czy z faktury otrzymanej za uszycie mundurów wolno nam odliczyć VAT?

Czy należy wystawić fakturę wewnętrzna i odprowadzić VAT?

Czy faktura wewnętrzna powinna obejmować 67% czy 100% kosztów?

Czy część sfinansowana przez pracownika musi być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX