Czy obrót wierzytelnościami stanowi usługę pośrednictwa finansowego która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wskazanie podstawy zwolnienia z VAT dla przelewu (cesji) wierzytelnościami w sytuacji opisanej poniżej. Wnioskodawca - Spółka Komandytowa (Cesjonariusz) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą i zawiera umowy z wierzycielami (Cedentami - osoby fizyczne), na mocy których przenoszone są bezwarunkowo na nabywcę (Cesjonariusza) przysługujące im wierzytelności (obejmujące roszczenia istniejące oraz przyszłe) wraz ze wszystkimi związanymi z tą wierzytelnością prawami (w tym odsetkami za opóźnienie i zwłokę). Cedent sprzedaje całkowitą wierzytelność za wskazaną w umowie cesji kwotę np. 1 050 zł. Umówiona wartość została zapłacona przez Cesjonariusza na rachunek bankowy Cedenta. Z tytułu zawartej umowy Cesjonariusz uiszcza do urzędu skarbowego PCC-3 w wysokości (1%).

Czy obrót wierzytelnościami stanowi usługę pośrednictwa finansowego, która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Jeśli tak to na podstawie jakiego artykułu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX