Nowość Czy obowiązek zapłaty kwoty do dopłaty należy rozumieć jednoznacznie jako przelew do ZUS, czy też jest możliwość rozliczenia kwoty do dopłaty wynikającej z rozliczenia rocznego z nadpłatą istniejącą na koncie płatnika?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Płatnik składek stosuje formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (za 2022 i 2023). Cały 2022 r. opłacał najwyższą składkę przewidując przychody powyżej 300.000 zł. Deklaracje DRA były składane wg faktycznie osiąganych przychodów (wg progów osiąganych przychodów). Pod koniec roku płatnik przekroczył 300.000 zł przychodu, czyli w rozliczeniu rocznym wg składek należnych powstaje niedopłata - płatnik ma dopłacić do wysokości maksymalnej kwoty. Faktycznie jednak ta kwota jest zapłacona i jest widoczna na koncie płatnika w PUE jako nierozliczona nadpłata. Z ustawy zdrowotnej art. 81 ust. 2j i 2l wynika wprost obowiązek zapłaty kwoty do dopłaty.

Czy ww. obowiązek zapłaty kwoty do dopłaty należy rozumieć jednoznacznie jako przelew do ZUS, czy też jest możliwość rozliczenia kwoty do dopłaty wynikającej z rozliczenia rocznego z nadpłatą istniejącą na koncie płatnika?

Wg informacji na stronie ZUS jest bezwzględny obowiązek zapłaty, a wg informacji na infolinii ZUS można niedopłatę z rozliczenia rocznego rozliczyć z nadpłatą na koncie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX