Czy obliczając staż pracy pracownika należy uwzględnić okres zatrudnienia z wyłączeniem urlopu bezpłatnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Która metoda obowiązuje w prawie pracy przy obliczaniu stażu pracy pracownika, któremu pracodawca udzielił w czasie zatrudnienia urlopu bezpłatnego?

Pracownik przedstawił świadectwo pracy potwierdzający okres zatrudnienia od 22 września 1980 r. do 10 czerwca 1989 r. z zawartą informacją, że w okresie od 2 marca 1989 r. do 10 czerwca 1989 r. korzystał z urlopu bezpłatnego udzielonego na mocy art. 174 k.p.

I metoda: 1) pod uwagę brany jest cały okres zatrudnienia - obliczając cały okres zatrudnienie od 22 września 1980 r. do 10 czerwca 1989 r. – otrzymujemy okres pracy wynoszący; 8 lat 8 miesięcy i 20 dni, 2) następnie obliczany jest okres udzielonego urlopu bezpłatnego tj. 3 m-ce 9 dni, 3) Od całego okresu zatrudnienia odejmowany jest okres urlopu bezpłatnego i w ten sposób wychodzi okres pracy w zakładzie, co daje 8 lat 5 miesięcy 11 dni.

II metoda: pod uwagę brane jest tylko faktyczne świadczenie pracy, czyli bez okresu urlopu bezpłatnego, wychodzi 8 lat 5 miesięcy 8 dni.

Stosując I metodę pracownik wcześniej nabędzie prawo do przysługujących mu uprawnień, natomiast z punktu widzenia pracodawcy jako jednostki samorządowej, zważać należy na ustawę o finansach publicznych i przestrzegać dyscypliny. Stosując II metodę pracownik dłużej wyczekuje na uprawnienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX