Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 17 maja 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2014 r.

PYTANIE

Spółka organizuje akcję marketingową, w związku z którą będzie wydawać prezenty dla osób fizycznych, z czym w normalnych przypadkach wiąże się obowiązek wystawienia dokumentu PIT-8C. Prezenty będą miały postać kart przedpłaconych zawierających określone kwoty środków pieniężnych do wykorzystania na zakupy, które będą wysyłane do obdarowanych. W akcji marketingowej obdarowanymi zostać mogą także osoby zagraniczne, czyli osoby zamieszkałe poza terytorium Polski. Osoby takie nie będą przebywać na ternie Polski, ale będą brały udział w akcji marketingowej organizowanej przez polską spółkę (akcja organizowana internetowo), akcja będzie organizowana według polskiego prawa i obdarowani będą korespondencyjnie otrzymywali karty przedpłacone wysłane z terytorium Polski.

Czy w opisanym powyżej przypadku prezenty wydane osobom zagranicznym (wysłane z Polski poza kraj) będą stanowiły przychód wymagający opodatkowania na terytorium RP?

Czy w opisanym powyżej przypadku Spółka będzie miała obowiązek wystawienia dokumentu PIT-8C dla obdarowanej osoby zagranicznej?

Jeżeli Spółka będzie zobowiązana do wystawienia dokumentu PIT-8C, to jak powinna zostać ustalona właściwość Urzędu Skarbowego wskazywanego w takim dokumencie?

Prosimy o rozważenie przypadków, gdy:

- obdarowany pochodzi z Litwy,

- obdarowany pochodzi z Łotwy,

- obdarowany pochodzi z Estonii,

-obdarowany pochodzi z Czech,

-obdarowany pochodzi ze Słowacji.

Proszę o wyjaśnienie, co w sytuacji, gdy obdarowany dostarcza lub nie dostarcza spółce certyfikatu rezydencji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację