Czy obciążanie najemców kosztami z tytułu mediów może następować na podstawie not obciążeniowych, bez VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedmiotem działalności spółki jest wynajem lokali znajdujących się w budynku, którego jest właścicielem. W umowach najmu podpisanych z najemcami zawarte są dwojakiego rodzaju zapisy. Pierwsza klauzula brzmi następująco: "Wynajmujący zobowiązuje się zapewnić Najemcy:

a)

dostarczanie energii elektrycznej,

b)

dostarczanie ciepłej i zimnej wody,

c)

odprowadzanie ścieków

d)

założenie odrębnej linii telefonicznej"

Drugi rodzaj zapisu jest następujący: "Niezależnie od należności z tytułu czynszu, najemca będzie ponosić wszelkie koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń biurowych. Płatność za media obejmuje opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, wywóz śmieci oraz energię cieplną. W zakresie płatności za media ... i tu następuje wyszczególnienie, co będzie podstawą wyliczenia należności z tytułu zużycia poszczególnych mediów. Płatności za media będą uiszczane przez najemcę na rzecz wynajmującego w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez najemcę faktur VAT".

Czy w opisanej sytuacji obciążanie najemców kosztami z tytułu ww. mediów (bez doliczania jakichkolwiek opłat, czy marży) może następować na podstawie not obciążeniowych, bez VAT?

Czy właściwe byłoby tzw. refakturowanie z zachowaniem stawek właściwych dla rodzaju usługi?

Czy też należałoby uznać, że opłaty te powiększają podstawę opodatkowania z tytułu zawartej umowy najmu i naliczać VAT według stawki 23%?

Jaka stawka VAT powinna zostać zastosowana przy obciążaniu najemców kosztami z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX