Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika za czas postoju, gdzie jego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od wynagrodzenia minimalnego, a przestój trwa kilka dni w miesiącu?

Pracodawca wprowadził w porozumieniu z przedstawicielami pracowników (nie mamy związków zawodowych) przestój w związku z COVID-19 w okresie od 14.04. do 17.04 (4 dni).

Czy o fakcie wprowadzenia przestoju powinniśmy poinformować PIP lub inną instytucję?

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2.100 zł brutto + co miesiąc otrzymuje premię uznaniową w wysokości 2.000 zł brutto (premia jest pomniejszana za czas absencji chorobowej).

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika za 04/2020 roku?

W miesiącu kwietniu pracodawca udzielił dodatkowego dnia wolnego od pracy (piątek przed świętami), czyli w kwietniu było 20 dni roboczych.

Czy ustalając wynagrodzenie za czas przestoju (4 dni) policzyć: 2.100/20x4=420zł + wynagrodzenie zasadnicze z premią za pozostały okres, czy jednak za czas przestoju przyjąć jako wyjściowe wynagrodzenie minimalne 2.600/20x4?

Jeżeli po wprowadzeniu postojowego pracownicy informowali/dostarczali drogą mailową oświadczenia o zamiarze korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8, to powinniśmy je uwzględnić mimo, że w tym czasie zaplanowany był przestój?

Co w analogicznej sytuacji do pojawiającego się w systemie elektronicznym L-?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?