Czy numery, które służą w elektronicznym systemie księgowania do identyfikacji danej faktury, mogą dla danego klienta nie stanowić nieprzerwanego ciągu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zmieniamy system księgowania faktur na system elektroniczny. Zaczniemy używać kodów paskowych w biurze rachunkowym i naklejać je na faktury. Później skanujemy faktury do elektronicznego archiwum i na jego podstawie księgujemy i identyfikujemy dokumenty papierowe. Pojawił się jednak problem technologiczny. Mamy ponad 300 klientów i jedną rolkę z kodami paskowymi numerowane kolejno np. F1, F2, ... do F10.000.

Czy istnieje problem w tym, że na klienta A nakleimy F1 i F2, klienta B - F3 i F4, klienta C - F5 i F6, a w kolejnym miesiącu np. na klienta A znów F7 i F8?

Te numery służą nam tylko w systemie do identyfikacji kartki papieru (faktury) i zapisu księgowego (dokonanego chronologicznie i kolejnie w systemie księgowym zgodnie z zasadami). Nie widzimy zatem problemu by oznaczenie faktury u klienta A było niechronologiczne (kodem), tj. F1, F2, F7, F8, bo w dzienniku będzie po kolei pozycjami, a ten numer paskowy będzie w opisie dekretu tylko do znalezienia dokumentu papierowego w archiwum, czyli pozycje dziennika będą:

1.

Opis dekretu: F1

2.

Opis dekretu: F2

3.

Opis dekretu: F7

4.

Opis dekretu: F8.

Nie widzimy w tym nic nieprawidłowego, ale proszę o potwierdzenie czy to spełnia wymogi ustawy o rachunkowości i ustawy podatkowe?

Ze względów czysto praktycznych nie możemy sobie pozwolić na zakup 300 rolek z kodami paskowymi dla każdego klienta - nie chodzi już o koszty, ale o to, że zorganizowanie pracy w ten sposób staje się niemożliwe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX