Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Spółka planuje zatrudnić pracownika mobilnego, który mieszka w północnej Polsce i jego miejscem pracy są województwa północnej i środkowej Polski oraz to, w którym mieści się siedziba pracodawcy. Pracownik przyjedzie do miejscowości, w której mieści się firma i będzie przebywał tam przez cały tydzień załatwiając formalności związane z przyjęciem i przechodząc szkolenia. Spółka planuje dokonać pracownikowi zwrotu za noclegi (w hotelu) z tego okresu, faktura zostanie wystawiona na firmę. Dodatkowo rozważana jest możliwość zwrotu kosztu przyjazdu na podstawie biletu kolejowego, z tym że w dacie przyjazdu nie będzie jeszcze pracownikiem.

Czy jeśli spółka zwróci powyższe koszty, to będą one przychodem pracownika i czy należałoby potrącić od nich stosowną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne?

Jak postąpić, gdy tego rodzaju wydatki (np. za noclegi) będą się pojawiały podczas kolejnych wizyt w firmie i na terenie województw, które są miejscem pracy pracownika i nie można traktować ich jako poniesionych z tytułu podróży służbowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację