Czy niewykorzystywana do działalności część nieruchomości (odrębnego majątku podatnika nieprowadzącego już działalności gospodarczej), będzie mogła być opodatkowana jako pozostałe budynki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kupień Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą jest z dwoma innymi przedsiębiorcami współwłaścicielem w częściach ułamkowych nieruchomości gruntowej zabudowanej kilkoma budynkami i budowlami. W związku z planowanym przejściem na emeryturę podatnik ma zamiar zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, którą to działalność prowadzić będzie małżonka. Zanim do tego dojdzie, współwłaściciele dokonają geodezyjnego podziału nieruchomości, w wyniku którego każdemu z nich przypadnie określona rzeczowo część nieruchomości. Przypadająca na podatnika część zostanie wyłączona z jego majątku wspólnego z małżonką (małżonkowie pozostają w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej) i stanie się odrębnym majątkiem podatnika. Część tego majątku będzie wykorzystywana przez małżonkę podatnika na podstawie zawartej pomiędzy małżonkami umowy najmu w jej działalności gospodarczej, pozostała część, jako nieprzydatna w tej działalności nie będzie w ogóle wykorzystywana. Obecnie także część niewykorzystywana objęta jest stawką podatku od nieruchomości dla działalności gospodarczej (hale produkcyjno-magazynowe). Nabywając nieruchomość obecni właściciele występowali w akcie notarialnym jako przedsiębiorcy – mimo że w części niewykorzystana – nieruchomość ta znajduje się w posiadaniu tych przedsiębiorców. Należy dodać, iż wykorzystana i niewykorzystana część znajduje się w tych samych budynkach, więc niekoniecznie będzie tak, że jeden budynek będzie wykorzystywany, inny zaś nie.

Czy po opisanych powyżej zmianach ta niewykorzystywana część nieruchomości odrębnego majątku podatnika, nieprowadzącego już działalności gospodarczej, będzie mogła być traktowana jako pozostałe budynki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX