Czy nieruchomość po śmierci jednego współmałżonka jest nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy nieruchomość po śmierci jednego współmałżonka jest nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym?

Stan faktyczny: Decyzją ZRID została objęta nieruchomość będąca własnością osób fizycznych na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Jedno ze współmałżonków zmarło. Po zmarłym nie przeprowadzono postępowania spadkowego, ani nie ma aktu poświadczenia dziedziczenia.

Czy jest to nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym w myśl art. 113 ust. 7 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) – dalej u.g.n., mimo iż jeden ze współmałżonków żyje?

Czy wydać decyzje odszkodowawczą na udział 1/2 dla żyjącego, a 1/2 złożyć do depozytu sądowego (mimo iż wspólność ustawowa małżonków stanowi szczególny rodzaj współwłasności łącznej)?

Małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami w odniesieniu do majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej. Także z chwilą ustania wspólności, żadne z małżonków nie może rozporządzić udziałem, który mu przypadnie w majątku wspólnym. Nie można również dokonać podziału majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX