Czy nieprzeprowadzenie badań jakości gleby i ziemi świadczy o braku potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta powinien zwrócić się do marszałka z prośbą o podanie informacji czy przedłożone (o ile były wymagane) raporty początkowe wykazały historyczne zanieczyszczenie ziemi?

Jeśli tak, to czy starosta powinien wpisać tę informację do rejestru historycznych zanieczyszczeń ziemi?

Czy należy uznać, że art. 217d ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. nakładający obowiązek przesłania kopii raportu początkowego RDOŚ zwalnia z obowiązku wpisywania terenów do rejestru prowadzonego przez starostę?

Samo występowanie na terenie powiatu działalności, które z dużym prawdopodobieństwem mogą powodować historyczne zanieczyszczenia ziemi nie jest przesłanką do wpisania ich do rejestru.

Skąd starosta powinien czerpać informacje, że zanieczyszczenie nastąpiło przed 30 kwietnia 2004 r., a nie po tym terminie?

Czy jeśli wcześniej nie były wykonywane badania jakości gleby i ziemi w rejestrze gruntów zanieczyszczonych, to należy uznać, że brak jest podstaw do wpisania jakiejkolwiek działalności do rejestr?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX