Czy nieostateczna decyzja ZRID, ale z rygorem ZRID, jest wystarczającym materiałem, aby w starostwie powiatowym wydział ewidencji budynków i gruntów wprowadził podziały nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako projektant działający w imieniu zarządcy drogi gminnej uzyskaliśmy decyzję pozwolenia na budowę drogi w trybie ZRID z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności. Od decyzji tej w ustawowym terminie odwołała się jedna strona postępowania, gdzie pismem starostwo przekazało odwołanie do organu wyższego stopnia pisząc, iż jako starostwo podtrzymują wydaną decyzję. Organ wyższego stopnia powinien zająć stanowisko w ciągu 30 dni, ale z uzyskanych informacji wynika, iż nigdy w tym terminie nie udaje się dostać tej odpowiedzi, a teraz z uwagi na COVID-19 sprawy mogą się znacznie wydłużyć. Powoduje to, iż od ponad 2 miesięcy wydana decyzja ma rygor natychmiastowej działalności i niby można wykonywać prace budowlane, ale decyzja nie jest ostateczna.

Proszę o informację, czy nieostateczna decyzja ZRID, ale z rygorem ZRID jest wystarczającym materiałem, aby w starostwie powiatowym wydział ewidencji budynków i gruntów wprowadził zatwierdzone podziały nieruchomości decyzją ZRID i ujawnił w systemie?

Kierownik wydziału twierdzi, iż zgodnie z ustawą z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2020 r. poz. 276) – dalej pr. geod. może wprowadzić do zasobu mając ostateczną decyzję, moim zdaniem ustawa z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1474) - dalej u.z.r.i.d. jest nad pr. geod. i zgodnie z wydaną decyzją z rygorem natychmiastowej wykonalności w momencie wydania decyzji jest ona podstawą do wprowadzenia w ewidencji podziałów, ponieważ decyzja ta zatwierdza podziały i stanowi dokument do zgłoszenia w sądach i księgach wieczystych nowego właściciela. Nie wprowadzenie do zasobów geodezyjnych aktualnych numerów działek i podziałów powoduje, iż wszelkie dalsze prace projektowe w tym rejonie są zablokowane z uwagi na nieaktualny stan mapy do celów projektowych oraz blokuje właścicieli działek, którzy mieli podzieloną działkę do dalszego dzielenia swojego terenu - co ogranicza właścicieli w ich prawach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX