Czy nieodpracowany przez pracownika czas wolny, udzielony mu w celu załatwienia spraw prywatnych, pracodawca może rozliczyć ze... - OpenLEX

Czy nieodpracowany przez pracownika czas wolny, udzielony mu w celu załatwienia spraw prywatnych, pracodawca może rozliczyć ze świadczoną przez pracownika pracą nadliczbową?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy śwwiadczą pracę zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują na zmiany poniedziałek-piątek w godz. 6:30-14:30, oraz niedziela-czwartek 14:30-22:30. W firmie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Stawka wynagrodzenia godzinowa. Z pracownikami został zakończony stosunek pracy w taki sposób, że nie został zachowany odpowiedni wymiar czasu pracy, w związku z czym trzeba zapłacić za postój/godziny nadliczbowe:

1. Pracownik "A" miał zaplanowane o 8 godzin więcej, ale w tym samym miesiącu/okresie rozliczeniowym korzystał z możliwości "wyjścia prywatnego" łącznie w wysokości 8 godzin. Co spowodowało, że godziny te się zrównoważyły.

Czy w takiej sytuacji należy wypłacić dodatek/wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

2. Pracownik "B" od jakiegoś czasu nie pojawia się w pracy skutkiem czego ma nieobecności nieusprawiedliwione, zgodnie z grafikiem wychodzi, że zostało zaplanowane za mało o 8 godzin pracy.

Czy w związku z tym powinno zostać wypłacone postojowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX