Czy nieodpłatne przekazanie próbek można udokumentować fakturą? - OpenLEX

Czy nieodpłatne przekazanie próbek można udokumentować fakturą?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kliś Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową towarów przez internet dla osób fizycznych na terytorium kraju. Klient może zamówić na stronie internetowej bezpłatne próbki towarów. Może również przy składaniu zamówienia dołożyć bezpłatne próbki do koszyka. Jeśli towar spełnia definicję "próbki", dostawa taka nie będzie stanowiła dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisami art. 106b ust. 1 u.p.t.u. na podatniku nie ciąży również obowiązek dokumentowania czynności w formie faktury. Czy spółka może na przekazane darmowe próbki wystawić fakturę VAT z kwotą podatku 0,00 zł? Mogą to być faktury zawierające tylko przekazanie próbek jak i faktury z pozycjami sprzedaży towarów w odpowiednich stawkach VAT + nieodpłatne przekazanie próbek bez VAT. W jaki inny sposób można udokumentować nieodpłatne przekazanie próbek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX