Czy nieewidencjonowanie wpłaconej przez klienta zaliczki za pomocą kasy rejestrującej i wystawienie faktury zaliczkowej oraz wystawienie faktur do paragonów na kwoty wyższe i niższe niż 450 zł, jest prawidłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientami spółki są m.in. przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne). Dokonując zakupów, informują kasjerów o chęci uzyskania faktury i jednocześnie podają swój NIP, który następnie jest umieszczany na drukowanym przez kasjera paragonie. Wartość części wystawionych w ten sposób paragonów nie przekracza kwoty 450 zł (łącznie z kwotą należnego VAT). Spółka traktuje ww. paragony jak faktury uproszczone. W przypadku klienta – przedsiębiorcy, gdy dokonuje on zakupu towaru na zamówienie, wpłaca on zaliczkę i wówczas wystawiana jest faktura zaliczkowa (bez wcześniejszego zafiskalizowania zaliczki na kasie). Następnie, gdy klient odbiera towar, sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie (wystawiany jest paragon z NIP dokumentujący całą cenę towaru), po czym następnie wystawiana jest faktura końcowa (opiewająca na pozostałą część ceny za towar tj. ceny pomniejszonej o uiszczoną wcześniej zaliczkę, co do której została wystawiona faktura zaliczkowa).

Czy prawidłowe jest ww. postępowanie, tj. nieujmowanie wpłacanej przez klienta zaliczki na kasie i bezpośrednie wystawienie (z pominięciem wystawienia paragonu) faktury zaliczkowej, a następnie przy odbiorze towaru zaewidencjonowanie finalnej sprzedaży na kasie (wystawiając paragon z NIP) a kolejno wystawienie faktury do paragonu, jednakże opiewającej pozostałą cześć ceny (po odjęciu zaliczki)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX