Czy nie należy się zwolnienie z odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie w OZZ, ponieważ osoba nie posiada orzeczenia ze stopniem umiarkowanym lub znacznym?
PYTANIE
Dotyczy wniosków złożonych do Ośrodka Pomocy Społecznej, celem umorzenia odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie w OZZ.
Wątpliwość budzi ze specustawy ukraińskiej art. 12 ust. 17c pkt 1, tj. zapis: "posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności umiarkowanym i znacznym lub orzeczenie równoważne, o którym mowa w art. 5 pkt 1-2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych". Obywatel Ukrainy z aktywnym UKR, do wniosku załączył polskie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim (wydane przez PCPR).
Zdaniem Kierownika OPS, nie należy się Panu zwolnienie z odpłatności, ponieważ nie posiada orzeczenia ze stopniem umiarkowanym lub znacznym. Zdaniem Kierownika, pierwsze zdanie dotyczy osób do 16 roku życia, którym nie ustala się stopnia niepełnosprawności. Drugie zdanie dotyczy osób dorosłych, które aby być zwolnione, muszą mieć albo stopień znaczny, albo umiarkowany.
Przedsiębiorca, u którego mieszka Pan z UKR upiera się, iż należy się Panu UKR zwolnienie, ponieważ w pierwszym zdaniu zacytowanej ustawy jest napisane, że "posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub ...", więc nie ma znaczenia jaki to stopień niepełnosprawności, liczy się tylko fakt, iż posiada orzeczenie.
Jak jest faktycznie?
ODPOWIEDŹ
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX