Czy nawiezienie wyłącznie warstwy ziemi można zakwalifikować jako wykonanie robót budowlanych, w wyniku których może nastąpić uszkodzenie konstrukcji budynku oraz zagrożenie życia ludzi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jędrzejczak-Syrek Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Budynek mieszkalny jednorodzinny wykonany w konstrukcji drewnianej położony jest na dwóch działkach i podzielony jest na dwie części. Każda część tego budynku należy do innego właściciela. Podczas kontroli stwierdzono, że właściciel jednej działki dokonał podwyższenia terenu całej swojej działki, również w pobliżu części przedmiotowego budynku położonej na tej działce. Nawieziona warstwa ziemi przylega bezpośrednio do drewnianych ścian tego budynku. Warstwa nawiezionej ziemi wynosi od 0,20 m do 0,50 m. W wyniki nawiezienia zostały zmienione stosunki wodne na gruncie. Skutkować to może spływem wody gruntowej z terenu tej działki na działkę sąsiednią oraz bezpośrednio na ściany przedmiotowego budynku. Sytuacja drugiej części budynku nie uległa zmianie.

Czy nawiezienie wyłącznie warstwy ziemi można zakwalifikować jako wykonanie robót budowlanych w wyniku których może nastąpić uszkodzenie konstrukcji budynku oraz zagrożenie życia ludzi?

Wniosek w tej sprawie złożył właściciel drugiej części tego budynku.

Czy rozpatrzenie tej sprawy należy do nadzoru budowlanego, czy do wójta gminy na podstawie prawa wodnego?

W m.p.z.p. znajduje się zapis zabraniający dokonywania zmiany naturalnego spływu wód i kierowania ich na sąsiednią działkę.

Kto ma obowiązek egzekwować ten zapis z m.p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX