Czy nawadnianie boisk sportowych w ilości większej niż 5m3/dobę za pomocą pobranych wód podziemnych stanowi szczególne korzystanie z wód w zakresie nawadniania gruntów i wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca złożył wniosek na pobór wód podziemnych z istniejącej studni głębinowej w ilości 136 m3/dobę do podlewania i utrzymania zieleni, w tym boisk sportowych. Organ wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez sprecyzowanie treści żądania - wskazanie, czy dotyczy on wyłącznie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodą w zakresie poboru wód podziemnych, czy również szczególnego korzystania z wód w zakresie korzystania z wód do nawadniania gruntów w ilości większej niż średniorocznie 5m3/dobę. W odpowiedzi na wezwanie wnioskodawca wskazał, że pobór wód na wskazany we wniosku cel nie mieści się w pojęciu szczególnego korzystania z wód, gdyż pod pojęciem nawadniania rozumiany jest jeden z systemów melioracji polegających na regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy. Zraszacze, za pomocą których podlewana będzie zieleń i boiska, nie służą uprawie gleby i nie spełniają kryterium urządzeń melioracji wodnych. Zraszacze trawników dostarczają wodę w celu zapewnienia odpowiedniej kondycji trawy na boiskach sportowych. Ponadto trawników i zieleni urządzonej nie można traktować jako upraw. Wskazano również, że podlewanie boisk sportowych jest zbliżonym sposobem korzystania z wód, jak w przypadku korzystania z wody podziemnej przez Rodzinne Ogródki Działkowe.

Czy nawadnianie boisk sportowych w ilości większej niż 5m3/dobę za pomocą pobranych wód podziemnych stanowi szczególne korzystanie z wód w zakresie nawadniania gruntów i wymagane jest w związku z tym uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Czy wnioskodawca słusznie odwołuje się do definicji urządzeń melioracji wodnych twierdząc, że jeżeli nie mamy do czynienia z takim urządzeniem, nie może być mowy o nawadnianiu gruntów?

Czy wnioskodawca słusznie kwalifikuje podlewanie boisk jako zbliżone sposobem korzystania jak w przypadku ROD i faktycznie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX