Czy nauczycielowi publicznego gimnazjum należy się dodatek za trudne warunki pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Serafin Teresa
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy nauczycielowi publicznego gimnazjum (szkoła ogólnodostępna) należy się dodatek za trudne warunki pracy w sytuacji, gdy realizuje on zajęcia z uczniem, który ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna orzekła o potrzebie kształcenia specjalnego na czas nauki w gimnazjum z uwagi na upośledzenie umysłowe lekkiego stopnia. Zalecono, że badany powinien realizować kształcenie systemem specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Kształcenie powinno odbywać się w szkole specjalnej lub ogólnodostępnej. Rodzice wybrali szkołę ogólnodostępną, nie chcą też by nauczanie odbywało się indywidualnie w ich domu.

Jak należy zorganizować wspomniane kształcenie w gimnazjum?

Czy dyrektor wyznacza godziny zajęć dla tego ucznia, gdzie nauczyciele poszczególnych przedmiotów pracują z nim indywidualnie?

Czy też zajęcia mogą odbywać się razem z uczniami pełnosprawnymi w klasie?

I czy należy się wspomniany wyżej dodatek za trudne warunki pracy - zapis w regulaminie, stanowiącym załącznik do uchwały rady gminy jest następujący: "Za pracę w warunkach trudnych uznaje się prowadzenie zajęć, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - dalej r.w.m.s.w. Dodatek za pracę w trudnych warunkach wynosi 20% wynagrodzenia nauczyciela za prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX