Czy nasadzenie drzew w tym samym miejscu przez sprawcę wycinki można traktować jako usunięcie naruszenia prawa i zrezygnować z nałożenia kary administracyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Hejnar-Zawisza Anna
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Drzewa zostały usunięte na nieruchomości gminnej (w pasie drogi publicznej) przez właściciela działki przyległej do drogi. Wszczęte zostało postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej na sprawcę na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody. Kłody zostały w części zabrane przez gminę. Sprawca zadeklarował nasadzenie większej liczby drzew niż wycięte i chce to zrobić w uzgodnieniu z gminą. Pozostałe drzewa rosnące w pasie drogi gminnej, które nasadzono w tym samym okresie co usunięte, nie są w dobrym stanie, ale rosną i gmina dotąd nie wnioskowała o ich usunięcie.

Czy w takim przypadku w postępowaniu organ może (lub nawet powinien) zastosować art. 189a par. 2 pkt 2 k.p.a. lub art. 189f k.p.a.? Czy nasadzenie drzew w tym samym miejscu i w wieku (czy sadzonki mogą być młodsze) można traktować jako usunięcie naruszenia prawa, o którym mowa w art. 189f par. 2 pkt 1 k.p.a.? Jakich aspektów regulacji w zakresie administracyjnych kar pieniężnych nie reguluje ustawa o ochronie przyrody (art. 88 i art. 89) które mogą być uzupełnione przepisami ustawy k.p.a. (art. 1890)? Czy też ustawa o ochronie przyrody w pełni reguluje zagadnienie w zakresie nakładania kar administracyjnych i ustawa k.p.a. nie ma tu zastosowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX