Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2005 r.

PYTANIE

Dokonaliśmy zakupu towarów z Włoch z dostawą na Słowację w celu eksportu. Do rozliczenia transakcji podaliśmy dostawcy włoskiemu polski numer VAT UE. Między Włochami i Słowacją towar nie został objęty procedurą celną wywozu, rozumiemy więc, że było to WNT z miejscem opodatkowania na Słowacji i w Polsce.

Czy naliczenie VAT należnego z tytułu WNT w Polsce skutkuje prawem do jego odliczenia w tym samym miesiącu bez względu na fakt jego rozliczenia (zapłaty) na Słowacji? Jeśli tak, to czy prawo do odliczenia VAT należnego przysługuje z tytułu samego WNT (na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.), czy z tytułu eksportu towaru? Czy w tym wypadku należy posiadać potwierdzony SAD dla potrzeb polskich organów skarbowych? Czy może należy rozpatrzyć tą kwestię na podstawie innego przepisu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?