Czy należy zbadać sytuację materialną osób uprawnionych do lokalu socjalnego, jeżeli zgodą się na podpisanie umowy najmu i sąd badał ich sytuację materialną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2020 r.

PYTANIE

Na podstawie wyroku Sądu Rejonowego z 2015 r. o wydanie Skarbowi Państwa nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, osoby tam zamieszkujące zostały uprawnione do otrzymania lokalu socjalnego. Tytuł prawny do posiadania niniejszej nieruchomości utraciły z mocy prawa. Na podstawie art. 14 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 611) – dalej u.o.p.l. obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Wstrzymanie wyroku nastąpiło do chwili złożenia tym osobom, przez gminę, oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W między czasie przedmiotowa nieruchomość została przez Skarb Państwa darowana gminie z przeznaczeniem na lokal socjalny między innymi dla tych osób. Gmina ma zamiar zaproponować tym osobom przedmiotowy lokal socjalny.

Jakie uprawnienia ma gmina w sytuacji, gdy osoby te nie przyjmą niniejszej propozycji?

Czy osoby te tracą już uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, czy gmina nadal musi przedstawiać im inne propozycje?

Ponadto czy należy zbadać sytuację materialną osób uprawnionych do lokalu socjalnego zgodnie z art. 21b ust. 1 u.o.p.l., jeżeli zgodą się na podpisanie umowy najmu i sąd badał ich sytuację materialną w toku trwania rozprawy sądowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX