Czy należy zawrzeć umowę o współadministrowanie w zakresie monitoringu miejskiego pomiędzy strażą miejską a policją, w sytuacji gdy monitoring jest kompleksowo zarządzany przez staż miejską a policja posiada jedynie dostęp do nagrań z monitoringu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Warkoczyński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy zawrzeć umowę o współadministrowanie w zakresie monitoringu miejskiego pomiędzy strażą miejską a policją, w sytuacji gdy monitoring jest kompleksowo zarządzany przez staż miejską a policja posiada jedynie dostęp do monitoringu (nie ingeruje w system informatyczny, nie zarządza kamerami /nie ustala sposobów przetwarzania), jednakże może dokonywać operacji przetwarzania na danych z monitoringu (przeglądanie nagrań, zgrywanie nagrań itp.)?

Czy realizacja przez obie jednostki wspólnego celu w postaci ochrony porządku publicznego (art. 10 i 11 ustawy o strażach gminnych oraz art. 1 ustawy o Policji) uzasadnia zawarcie umowy o współadministrowanie? Czy ewentualna umowa powinna być zgodna z wymogami dyrektywy policyjnej i ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z uwagi na fakt realizacji przez dwa podmioty celu określonego w art. 1 tej ustawy czy odnosić się również do RODO z uwagi na realizację przez straż miejską zakresu zadań z art. 9a ustawy o samorządzie gminnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX