Czy należy zawrzeć między małżonkami umowę dzierżawy i fakturować męża za używanie powierzchni hali pod piec, wentylatorowni i sprężarek uznając, że u żony jest podatek należny z tego tytułu, a u męża podatek naliczony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działalność gospodarcza jest prowadzona przez żonę od 2000 r. (księgi rachunkowe plus VAT) jest to działalność produkcyjna polegająca na obróbce szkła dla branży meblarskiej. W trakcie trwania działalności żony w 2004 r. została zakupiona nieruchomość użytkowa z przeznaczeniem na tą działalność. Przy czym nieruchomość wg aktu została zakupiona do majątku odrębnego podatniczki - mąż podatniczki jest obywatelem Ukrainy i na zakup nieruchomości potrzebowałby specjalnego zezwolenia, którego w owym czasie nie posiadał. Zaznaczam, że małżeństwo nie posiada rozdzielności majątkowej. Przez cały czas, aż do listopada 2016 r. nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie do działalności żony, na cele sprzedaży opodatkowanej. W listopadzie 2016 r. działalność gospodarczą założył mąż podatniczki - hartownię szkła, zakupując już do własnej działalności piec do hartowania szkła. W celu uruchomienia pieca hartowniczego niezbędne było jednak dobudowanie do hali pomieszczenia wentylatorowni oraz zakupienie sprężarek. Nakłady na wybudowanie wentylatorowni i na zakup sprężarek poniosła żona, odliczając od tych nakładów VAT w kwocie 72.000 zł.

Jak prawidłowo w tej sytuacji rozwiązać problem VAT?

Czy zawrzeć między małżonkami umowę dzierżawy i fakturować męża za używanie powierzchni hali pod piec, wentylatorowni i sprężarek uznając, że u żony jest podatek należny z tego tytułu, a u męża podatek naliczony?

Czy też w całości przefakturować poniesione nakłady na wentylatorownię, sprężarki i powierzchnię hali?

Czy jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX