Czy należy zastosować przepisy o odwrotnym obciążeniu w przypadku, gdy przedmiotem obrotu są usługi polegające na wynajęciu z innej firmy brygady spawaczy czy monterów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2017 r.

PYTANIE

Spółka zajmuje się produkcja i montażem konstrukcji metalowych takich obiektów, jak hale przemysłowe, estakady, mosty, wieże, kominy, montaż kompletnych obiektów przemysłowych. Realizacja kontraktów dokonywana jest najczęściej we współpracy z innymi podmiotami, przy czym spółka występuje jako główny wykonawca, podwykonawca lub uczestnik konsorcjum. Kontrakty często mają wielomilionową wartość. Dotychczas, zgodnie z powszechnie stosowaną w tej branży praktyką, traktowaliśmy tę działalność jako usługi budowlano-montażowe. Jednak wraz z wejściem w życie przepisów o odwrotnym obciążeniu, istotnego znaczenia nabrało rozróżnienie dostawy towarów i usług montażowych. Czy w takiej sytuacji nie należałoby uznać, że de facto mamy do czynienia z dostawą towarów, skoro np. z objaśnień do PKWiU (pkt 5.3.4) wynika, że roboty instalacyjne i montażowe, wykonane przez producenta wyrobu własnymi siłami, są klasyfikowane tam, gdzie jest sklasyfikowany wyrób. Co więcej, w dziale 25 PKWiU są wymienione usługi podwykonawców związane z produkcją konstrukcji metalowych i ich części.

Jak jednak traktować np. wynajęcie z innej firmy brygady spawaczy czy monterów, niewykonujących konkretnego zakresu robót, a jedynie pod nadzorem zleceniodawcy bieżące prace spawalnicze czy monterskie?

Czy należy tu stosować przepisy o odwrotnym obciążeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX