Czy należy wystornować błędnie wystawioną notę obciążeniową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawron Jacek
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy spółka na pełnej rachunkowości. Wystawiliśmy notę obciążeniową z tytułu naprawienia szkody powstałej na skutek nienależytego wykonania przez naszego dostawcę zamówienia. Dostawca za późno dostarczył nam filtry i w związku z tym ponieśliśmy dodatkowe koszty.

Należność z tytułu noty obciążeniowej została potrącona z faktury od dostawcy za dostarczone filtry, na podstawie wystawionego oświadczenia o potrąceniu. Kwota szkody wynikająca z noty została zaksięgowana przez nas w pozostałe przychody operacyjne, w tym kwota potrącona w przychody podatkowe. Dostawca nie uznał noty i potracenia i skierował sprawę na drogę sądową, żądając zapłaty za swoją fakturę za dostarczone filtry. W wyroku sądowym sąd zasądził, że nasza spółka powinna opłacić w całości fakturę dostawcy za dostarczone nam filtry. Jednocześnie w uzasadnieniu uznał za nieskuteczne nasze zgłoszenie potrącenia wzajemnych wierzytelności, uznając że przedstawiona w nim wartość szkody nie jest udowodniona dokumentami.

W związku z przedstawioną sytuacją jak należy potraktować wartość zaksięgowanej w pozostałe przychody operacyjne noty obciążeniowej?

Czy należy wystornować dokument z pozostałych przychodów operacyjnych, czy tez zaksięgować w pozostałe koszty operacyjne, np. jako umorzenie należności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX