Czy należy wyrównać wysokość dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w przypadku, gdy strona w wyniku zmiany jej sytuacji dochodowej nabywa prawo do zasiłku rodzinnego w pełnej wysokości, jeżeli dodatek został już wypłacony w wysokości niższej niż pełna kwota?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek przyznał zasiłek rodzinny na okres od listopada 2015 r. do października 2016 r. oraz dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego na wrzesień 2016 r. Następnie od maja 2016 r., w związku z uzyskaniem dochodu, decyzja przyznająca ww. świadczenia rodzinne została zmieniona. Wypłacane świadczenia były pomniejszone o kwotę przekroczenia dochodu (złotówka za złotówkę). Ustalając wysokość świadczeń do wypłaty na maj i czerwiec 2016 r. uwzględniony został dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego (100 zł : 12 = 8,33 zł). W lipcu 2016 r. klientka przedłożyła świadectwo pracy. Aktualnie dochód rodziny jest poniżej 674,00 zł na osobę. W związku z tym należy zmienić decyzję i ponownie przyznać zasiłki rodzinne na dzieci w pełnej wysokości.

Co w takim przypadku z dodatkiem na rozpoczęcie roku szkolnego, który w maju i czerwcu 2016 r. już został częściowo wypłacony?

Czy w takim przypadku należy wypłacić dodatek pomniejszony o kwotę już wypłaconego?

Czy może dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie należy już wypłacać ze względu na to, iż jest to dodatek jednorazowy, który częściowo już został wypłacony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX