Czy należy wygasić decyzję czy sporządzić notatkę do akt, gdy osoba wnioskująca i pobierająca świadczenie wychowawcze zmarła? - OpenLEX

Czy należy wygasić decyzję czy sporządzić notatkę do akt, gdy osoba wnioskująca i pobierająca świadczenie wychowawcze zmarła?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2021 r.

PYTANIE

W dniu 3 listopada 2020 r. osoba wnioskująca i pobierająca świadczenie wychowawcze zmarła. Wypłata świadczenia wychowawczego nastąpiła za miesiąc listopad 2020 r., grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. Organ uzyskał informację na temat śmierci osoby w lutym 2021 r.

W związku z powyższym, jakie kroki powinien podjąć organ?

Czy należy wygasić decyzję, czy sporządzić notatkę do akt?

Czy świadczenia wychowawcze za miesiące po śmierci rodzica mają być potraktowane jako nienależnie pobrane?

Drugi rodzic nie złożył wniosku w ciągu 3 miesięcy od dnia śmierci pierwszego rodzica.

Czy w tym przypadku należy napisać pismo do banku na podstawie art. 26?

Co jeżeli kwota świadczeń została wypłacona z konta bankowego, np. przez żonę?

Czy wtedy żona zwraca świadczenia jako nienależnie pobrane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?