Czy należy wydać zaświadczenie w zakresie określonym we wniosku studenta, ubiegającego się o przyznanie stypendium socjalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2019 r.

PYTANIE

Osoba wystąpiła z podaniem o wydanie zaświadczenia o sytuacji dochodowej i materialnej swojej i jej rodziny dla potrzeb przedłożenia zaświadczenia na uczelni wyższej w sprawie o stypendium socjalne.

Wnioskodawca powołuje się na przepis art. 88 ust. 4 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz konieczność potwierdzenia przez ośrodek, że dochód rodziny nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Uczelnie wyższe powołując się na art. 88 ust. 4 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wymagają od studentów starających się o stypendium socjalne zaświadczenia ośrodka pomocy społecznej o sytuacji majątkowej i dochodowej ich i członków ich rodzin.

Ośrodek może wystawić zaświadczenie o tym, czy dana osoba korzysta (i ewentualnie w jakiej wysokości) lub nie korzysta ze świadczeń, jednak takie zaświadczenie jest dla uczelni niewystarczające. Przepisy ustawy o pomocy społecznej określają dla jakich celów może zostać przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy - nie przewidują przeprowadzania go dla celów wystawienia zaświadczenia na potrzeby uczelni wyższej.

Czy w takiej sytuacji, należy odmówić osobie wydania zaświadczenia - jeśli tak, to w jakim trybie - decyzja, postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, zwykłe pismo?

Czy uczelnia wyższa jest uprawniona do wystąpienia do ośrodka pomocy społecznej o podanie danych określonych w art. 88 ust. 4 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?

Jeśli uczelnia wystąpi o przeprowadzanie dla tych celów wywiadu u rodziny lub zażąda podania danych określonych w art. 88 ust. 4 (wnioskodawca twierdzi, że otrzymał taką informację na uczelni), w jakim trybie należy odmówić uczelni udostępnienia danych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX