Czy należy wydać nową decyzję, w której uchyli się decyzję dotychczasową oraz umorzy postępowanie w sprawie świadczeń z FA?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Na podstawie art. 27 ust. 1, 1a, 2 i 3 ustawy z 7.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2019 r. poz. 670 ze zm.) - u.p.o.u.a., organ właściwy wierzyciela wydawał po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Celowo podajemy stan prawny obowiązujący do zmiany ustawy w 2015 r. Po zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów egzekucja odbywa się w drodze egzekucji sądowej i Organ nie wydaje już decyzji administracyjnej zobowiązującej dłużnika do zwrotu, lecz występuje z wnioskiem egzekucyjnym do Komornika.

W 2018 r. Interesant wystąpił do Nas z wnioskiem o wznowienie postępowania zakończonego decyzjami zobowiązującymi go do zwrotu. Po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego uznano, iż należy wznowić postępowanie, ale nie na wniosek strony, lecz z urzędu, ponieważ z przedstawionych dowodów wynikało, iż na dzień wydawania decyzji zobowiązującej Interesanta do zwrotu Organ nie miał wiedzy o istotnych dla sprawy faktach.

W toku sprawy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uznano, iż wierzyciel nienależnie pobrał świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a więc istnieją uzasadnione okoliczności do zmiany decyzji zobowiązującej Interesanta do zwrotu w części dotyczącej wysokości zadłużenia.

Skoro przepis o wydawaniu decyzji zobowiązującej dłużnika do zwrotu już nie istnieje, to jaką podstawę prawną podać w decyzji uchylającej i zmieniającej dotychczasową?

Czy wystarczy art. 151 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.) - k.p.a.?

Czy musi być art. 27 ust. 1, 1a, 2 i 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ze stanem prawnym na dzień, kiedy jeszcze obowiązywał ten przepis?

Jak prawidłowo powinna wyglądać podstawa prawna takiej decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX