Czy należy wszcząć postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz uchylenia decyzji o przyznaniu zasiłku dla opiekuna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2019 r.

PYTANIE

Osoba pobierająca zasiłek dla opiekuna (ZDO) złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne (ŚP) w związku z opieką nad matką (której niepełnosprawność powstała, gdy ukończyła 70 rok życia). Osoba wniosła o przyznanie ŚP, przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego dla celów ustalenia prawa do przedmiotowego świadczenia oraz o uchylenie prawa do ZDO w przypadku przyznania ŚP od daty wydania decyzji w sprawie ŚP.

Jak należy w tej sprawie postępować?

1. Zapewne należy wszcząć postępowanie w sprawie ustalenia prawa do ŚP i postępowanie w sprawie uchylenia prawa do ZDO.

2. Przepisy nie wymagają obligatoryjnego przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w przypadku rozpatrywania wniosku o świadczenie pielęgnacyjne (chyba, że są wątpliwości co do sprawowania opieki). Osoba pobiera ZDO, więc takie wywiady są przeprowadzane co 6 m-cy.

Czy odmowa przeprowadzenia wywiadu powinna mieć formę postanowienia czy wystarczy zwykłe pismo informujące o braku potrzeby i obligatoryjności przeprowadzania wywiadu w sprawie o ŚP?

3. Czy w przypadku stwierdzenia braku podstaw do przyznania ŚP należy odmówić w drodze decyzji uchylenia prawa do ZDO czy raczej umorzyć w tym zakresie postępowanie?

4. Jakie postępowanie w sprawie odmowy/umorzenia postępowanie w sprawie dotyczącej uchylenia prawa do ZDO będzie trzeba podjąć po tym, jak samorządowe kolegium odwoławcze w wyniku odwołania przyzna prawo do ŚP?

Wznowienie postępowania w tej sprawie i w jej wyniku uchylenie prawa do ZDO?

5. Co w sytuacji, jeśli za dany miesiąc, np. listopad wypłacony zostanie zasiłek dla opiekuna, a za ten sam miesiąc SKO przyzna świadczenie pielęgnacyjne?

Czy możliwe jest bez wniosku strony wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozpoznania odwołania?

6. Jeśli organ uznana za zasadne przyznanie ŚP i uchylenie prawa do ZDO, czy takie przyznanie powinno nastąpić po uprzednim uchyleniu i z jaką datą (od 1 dnia miesiąca po miesiącu, w którym uchylono ZDO - chodzi o to, żeby nie nastąpił zbieg wypłat świadczeń)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX