Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2010 r.

PYTANIE

Czy należy uzgodnić z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego proporcję sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej w przypadku sprzedaży wyposażenia, od którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT?

Podatnik VAT kupił w 2007 r. okazyjnie narzędzia stolarskie: pilarkę za 1000 zł oraz strugarkę również za 1000 zł. Wartość rynkowa tych urządzeń jest znacznie wyższa. Zakup był zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm). Nie zaliczył tych narzędzi do środków trwałych, ani też nie zostały wpisane do ewidencji wyposażenia z uwagi na niską cenę zakupu. Nakładów na remont tych maszyn praktycznie nie ponosił, tylko koszty bieżącej eksploatacji. Obecnie chce te maszyny sprzedać za ok. 6000 zł za sztukę. Jak w tej sytuacji należy postąpić? Podatnik do tej pory dokonywał wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Praktycznie w dalszym ciągu będzie występowała głównie sprzedaż opodatkowana, z wyjątkiem tej sprzedaży. Czy w tej sytuacji podatnik jest zobligowany do rozliczania strukturą sprzedaży zakupów związanych z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa takich jak czynsz, telefon, usługi księgowe i kadrowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?