Czy należy uwzględnić wniosek inwestora o wstrzymanie wykonania postanowienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wstrzymaniu prowadzenia robót?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy uwzględnić wniosek inwestora o wstrzymanie wykonania: postanowienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wstrzymaniu prowadzenia robót, ustalające również wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia uniemożliwiającego wstęp na teren obiektu osobom postronnym w celu zapewnienia im bezpieczeństwa, zobowiązując jednocześnie do przedłożenia w terminie 30 dni: inwentaryzacji budowlanej wykonanych robót budowlanych, ocenę techniczną co do zgodności wykonanych robót budowlanych, niezbędne uzgodnienia i opinie wydane przez właściwego konserwatora zabytków, dotyczące zakresu wykonanych robót budowlanych?

Postanowieniem wydanym na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. PINB wstrzymał prowadzenie robót budowlanych w budynku. Od postanowienia inwestor złożył zażalenie do organu II instancji. Zażalenie nie zostało jeszcze rozpatrzone. Jednocześnie inwestor złożył do PINB wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych. Zgodnie z art. 143 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ administracji publicznej, który wydał postanowienie, może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione. Przyjmuje się przy tym, że organ administracji publicznej może wstrzymać wykonanie zaskarżonego postanowienia na wniosek wnoszącego zażalenie albo z urzędu. W wydanym postanowieniu inwestor został zobowiązany na mocy art. 50 ust. 3 pr. bud. do doręczenia określonych dokumentów w terminie 30 dni. Termin określony w/w artykule jest terminem materialno-prawnym, który co do zasady nie powinien być zmieniany. Dlatego tut. organ ma wątpliwość, czy możliwe jest wstrzymanie wykonania postanowienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX