Czy należy uchylić prawo do świadczenia wychowawczego za czas koordynacji, gdyż właściwym do ustalenia prawa do przedmiotowego świadczenia stał się wojewoda?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X przeprowadziła się z terenu sąsiedniej gminy, która przyznała jej prawo do świadczenia wychowawczego na okres od 1.01.2020 r. do 31.05.2021 r. i wypłaciła je za styczeń.

Tutejszy organ przesłał wniosek do UW w celu sprawdzenia, czy zachodzi koordynacja (mąż Pani jest oddelegowany do pracy w jednym z państw UE) Urząd Wojewódzki określił okres koordynacji od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. i przyznał świadczenie. W tej sytuacji, Pani otrzymała podwójnie świadczenie za styczeń, które chce zwrócić.

Na konto którego organu ma nastąpić zwrot?

Czy należy uchylić formalnie prawo do świadczenia przyznane przez wcześniejszy organ, ponieważ urząd wojewódzki ustalił je na inny okres i jaki organ jest właściwy do uchylenia tego prawa (poprzedni organ, obecny, czy urząd wojewódzki)?

Czy zwrot nadpłaconego świadczenia ma być czynnością techniczną (Pani zwraca pieniądze na podane konto), czy też należy zobowiązać Panią do zwrotu pismem, czy zawrzeć to w decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX