Czy należy uchylić prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie art. 27 ust. 1 u.p.p.w.d., ustalić świadczenia nienależnie pobrane i orzec o ich zwrocie na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 6 u.p.p.w.d.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2020 r.

PYTANIE

Pani X jest uprawiona do świadczenia wychowawczego na dziecko od 01.07.2019 r. do 31.05.2021 r. W lipcu br. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na to samo dziecko.

Do wniosku dołączyła Postanowienie Sądu z dnia 18.10.2012 r., na podstawie którego Sąd ograniczył władzę rodzicielską rodzicom dziecka i ustalił miejsce pobytu małoletniej u Pani X.

Na podstawie art. 109 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.) Pani X została upoważniona do podejmowania decyzji w sprawach małoletniej (bratanicy Pani X) odnośnie leczenia i załatwiania spraw urzędowych.

W związku z art. 4 ust. 2 u.p.p.w.d., świadczenie wychowawcze przysługuje:

1) matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a, albo

2) opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo

3) opiekunowi prawnemu dziecka, albo

4) dyrektorowi domu pomocy społecznej.

W związku z zaistniałą sytuacją, organ wypłacający świadczenie wychowawcze powziął wątpliwość co do uprawnień Pani X do świadczenia wychowawczego i świadczenia dobry start. Dołączone postanowienie nie stanowi o ustanowieniu Pani X opiekunem prawnym dziecka, a jedynie osobą do załatwiania spraw małoletniej odnośnie leczenia i załatwiania spraw urzędowych.

Czy w opisanym przypadku, należy uchylić prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ustalić świadczenia nienależnie pobrane i orzec o ich zwrocie na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 6 niniejszej ustawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX