Czy należy skorygować PIT za 2020, jeżeli składka zdrowotna dotycząca tego roku zostanie zapłacona w 2023 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik w 2020 r. otrzymał zasiłek chorobowy, który wypłacał płatnik – zakład pracy. W 2023 r. ZUS zauważył błąd, ponieważ powinno być uwzględnione jeszcze wynagrodzenie chorobowe za 2 dni. Zatem przekwalifikowany zostanie przychód pracownika za 2020 r. z zasiłku na wynagrodzenie chorobowe (wysokość przychodu jest dokładnie taka sama). Ma to następstwa w postaci naliczenia wyższej składki zdrowotnej (od wynagrodzenia chorobowego jest ona naliczana). W 2020 r. był stosowany nadal mechanizm odliczania części składki zdrowotnej od podatku. Tym samym, gdyby wtedy była uwzględniona wyższa składka zdrowotna, podatek w tamtym czasie byłby niższy, jednak aktualnie nie można stosować tego mechanizmu.

Co aktualnie powinien zrobić zakład (płatnik składek i płatnik zasiłków zatrudniający powyżej 20 osób) w zakresie składki zdrowotnej ZUS oraz PIT oraz potencjalnie informacji PIT-11 za 2020 r.?

Czy korygujemy listy płac oraz deklaracje ZUS z uwzględnieniem zmiany zasiłku na wynagrodzenie chorobowe i wyższej składki zdrowotnej, dopłacamy składkę zdrowotną i rozliczamy z ZUS niesłusznie wypłacony zasiłek?

Czy wartość a zaliczki na PIT nie korygujemy?

Zaliczka, tak jak była pobrana, została wykazana w PIT-11.

Czy korygujemy PIT-11 pracownika za 2020 r. w zakresie przychodu z innych źródeł (zasiłek) na przychód z umowy o pracę, a PIT pozostaje bez zmian oraz korygujemy składkę zdrowotną w PIT-11 za 2020 r.?

Po korekcie listy płac w zakresie zasiłku oraz składki zdrowotnej, gdyby nie zmieniać pobranego podatku, wychodzi, że pracownik dostałby kilkanaście złotych za dużo o wartość wyższej składki zdrowotnej, więc faktycznie składkę zdrowotną dopłaci płatnik ze swoich środków, ale dopiero w 2023 r.

Czy taka składka zdrowotna powinna podlegać korekcie na PIT-11 za 2020 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX