Czy należy rozpatrywać planowane przedsięwzięcie w kontekście § 2 ust. 1 pkt 44 r.p.z.o.ś. do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się następujące rodzaje przedsięwzięć: "44) strzępiarki złomu"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X chce posiadać na swoim placu nożyce obrotowe i prasonożyce wykorzystywane na skupie złomu do rozdrabniania odpadów metalowych (cięcie, strzępienie). Zasada działania tych instalacji jest podobna jak w strzępiarkach, o których mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, gdzie strzępiarka to instalacja służąca do rozdrabniania odpadów powstałych w trakcie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Z tym, że strzępiarki na stacjach demontażu pojazdów mogą przetwarzać odpady większych gabarytów, w tym całe karoserie pojazdów wycofanych z eksploatacji. A prasonożyce i nożyce obrotowe w firmie X będą przetwarzały odpady złomu mniejszych gabarytów. W instalacjach na terenie firmy X rozdrabniane będą odpady złomu inne niż pojazdy wycofane z eksploatacji, ale mogą to być np. felgi samochodowe.

Czy należy rozpatrywać planowane przedsięwzięcie w kontekście § 2 ust. 1 pkt 44 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się następujące rodzaje przedsięwzięć: "44) strzępiarki złomu"?

W naszej ocenie nie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX